۱۲۳

H.265 پیشرفته ترین تکنولوژی فشرده سازی

معرفی نسل جدید فشرده سازی با استاندارد ساز HEVC یا همان H.265 که از آخرین فناوری فشرده سازی تصویر در جهان می باشد  دنیای انتقال و ذخیره تصویر را وارد عصر جدیدی نموده است.

در H.265 نسبت به استاندارد های قدیم مانند H.264 ما از فشرده سازی بسیار بالاتری برخوردار هستیم که حدود بین ۳۰ الی ۷۰ درصد  میباشد و صنایع امنیتی و نظارتی را که سالها با مشکل تاخیر در بارگذاری تصویر روی صفحه نمایش روبرو بوده اند. هم اکنون، پیشرفتی شگرف در این زمینه حاصل شده که بر مشکلات ناشی از محدودیتهای پهنای باند و ذخیره سازی غلبه کرده است.


۱۲۳۴

مزایای این فناوری کاملا روشن است. بدین معنا که نیاز به پهنای باند و ظرفیت ذخیره سازی برای تصاویر با کیفیت HD بسیار کاهش می یابد. در نتیجه هزینه سیستم برای مشتریان کاهش یافته و ارائه تصاویر با کیفیت HD در مناطقی که قبلا شبکه- های زیرساختی موجود قادر به ارائه این تصاویر نبودند، امکان پذیر می شود.

ویژگیهای استفاده از H265 در سیستم های نظارت تصویری :

۱-  نیاز اندک به پهنای باند بمنظور انتقال تصاویر:

با نصب فناوریهای جدید فشرده سازی و انتقال تصویر در دوربینهای تحت شبکه که با استاندارد H.265سازگار میباشند، انتقال تصاویر واضح با کیفیت HDبصورت پیوسته از طریق شبکه های دارای پهنای باند پایین امکان پذیر می گردد. در حین تست، این دوربینها می توانند تصاویر متحرک ویدئویی را با سرعت ۱٫۵ مگابایت در ثانیه و با استاندارد H.265( بجای ۴ مگابایت برثانیه تحت استاندارد H.264 فعلی) منتقل نمایند. در صحنه های ثابت که کاربرد آنها اغلب برای حفاظت از مکانهایی خاص می باشد، حجم تصویر ویدئویی به ۱۰۰ الی ۲۰۰ کیلوبایت کاهش یافته که تقریبا یک دهم حجم تصاویر ارائه شده توسط دوربینهای موجود در بازار می باشد.

۲-  نیاز اندک به ظرفیت ذخیره سازی پایین:

فناوریهای جدید فشرده سازی که در دوربینهای جدید تحت شبکه قرار داده شده، با استفاده از ظرفیت ذخیره سازی موجود امکان ذخیره تصاویر را بمیزان ۳ الی ۱۰ برابر در مقایسه با دوربینهای معمولی افزایش می دهند. این مساله نیاز به تجهیرات ذخیره سازی و فضای مورد نیاز و نیز مصرف انرژی را بنحو چشمگیری کاهش می دهد.

۱۲۳۴۵

نتیجه مقایسه فشرده ساز H265 را با کدک H264 را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

۱۲۳۴۵۶

همانگونه که می بینید میزان فشرده سازی با H265 در رزولوشن ۲ مگاپیکسل و نرخ ۳۰ فریم، حدود ۶۰ درصد بیشتر از H264 است.

این میزان در ۲ مگاپیکسلِ ۶۰ فریم و ۳ مگاپیکسلِ ۳۰ فریم به حدود ۳۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. اما در رزولوشن‌های ۵ و ۸ مگاپیکسل مجددا شاهد قدرت نمایی H265 با حدود ۵۰ درصد فشرده سازی بیشتر، هستیم.
البته قابل ذکر است ورود ما به عرصه این فناوری با توجه به جدید بودن و همچنین وجود سخت افزار با قیمت بالا کمی سخت می نماید
و با امید به  تولید انبوه آن توسط شرکت های بزرگ قیمت ان تا اواسط سال آینده قابل استفاده به صورت عموم قرار گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *