Afghanistan-and-Iran-trade-value

امضای ۱۰۰ میلیون دلار قرارداد تجاری با افغانستان

سیدعلیرضا صدرزاده گفت: نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کابل افغانستان از ۱۱ تا ۱۴ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد و بر این اساس پیش‌بینی می‌شود در حاشیه آن ۱۰۰ میلیون دلار قرارداد تجاری میان تجار ایران و افغانستان به امضا رسد.

مجری برگزاری دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان فزود: این نمایشگاه که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود، محلی برای گفت‌وگو و عرضه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران خواهد بود، این در حالی است که سال گذشته نیز در حاشیه همین نمایشگاه که به صورت رسمی از سوی معاون اجرایی رئیس‌جمهور ایران و معاون دوم رئیس‌جمهور افغانستان افتتاح شد، ۵۰ میلیون دلار قرارداد تجاری میان ایران و افغانستان به امضا رسید.

وی تصریح کرد: میزان واردات افغانستان از ایران، ۳ میلیارد دلار است که ۴۰ درصد از مجموع واردات این کشور از کل دنیا را به خود اختصاص می‌دهد، این در حالی است که سالانه ۸ میلیارد دلار واردات ازسوی افغانستان صورت می‌گیرد، بنابراین ۴۰ درصد از بازار افغانستان در کالاهای وارداتی به دست ایران است.

به گفته صدرزاده، ترکیب واردات افغانستان از ایران در حال تغییر است، به این معنا که در گذشته ما کالاهای ساخته شده از جمله مصالح ساختمانی، مواد غذایی و لوازم خانگی به این کشور صادر می‌کردیم اما اکنون این کالاها به مواد اولیه تبدیل شده است، چرا که افغان‌ها در حال سرمایه‌گذاری‌های کوچک در بخش صنایع هستند.

ali-tayeb-nia

رایزنی وزیر اقتصاد در هند برای جذب سرمایه گذاران خارجی

علی طیب نیا که به دعوت دولت هند و برای شرکت در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در راس هیاتی بلند پایه عازم دهلی نو شده است، دیروز و امروز در برنامه های جداگانه ای با سرمایه گذاران مقامات دولتی و بخش خصوصی این کشور به گفتگو و رایزنی پرداخت.

طیب نیا همچنین تا ساعتی دیگر و به دعوت مشترک اتاق بازرگانی هند و انجمن دوستی ایران و هند در جمع کثیری از تجار،بازرگانان، سرمایه گذاران ، صاحبان صنایع هند و ایرانیان مقیم هند حضور یافته و درباره زمینه های همکاری مشترک دو کشور و به ویژه فرصت های سرمایه گذاری در ایران سخنرانی خواهد کرد.

وزیر اقتصاد کشورمان امشب و فردا در دیدارهای فشرده و مهمی با وزرای اقتصاد، خارجه و نخست وزیر هند ملاقات خواهند داشت.

tejarat

افزایش ۲ برابری سهم ICT در اقتصاد ملی نیازمند رشد ۳۰ درصدی در بازار

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: رسیدن به سهم ICT در اقتصاد ملی از ۲ به ۵ درصد به حداقل ۳۰ درصد رشد در بازار نیاز دارد که در این شرایط نیز باز هم شاخص‌های ICT زیر عدد ۶۰ خواهد بود مگر اینکه تحول دیگری ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، رضا باقری اصل در اختتامیه نمایشگاه الکامپ بیست و یک با بیان اینکه حیف شد الکامپ به پایان رسید، اظهار داشت: در روندهای جهانی حوزه IT در حال همگرا شدن است و سرویس‌ها نقش بیشتری در اقتصاد ملی ایفا می‌کنند.

ادامه مطلب …

maku

حضور سرمایه گذاران هندی و چینی در منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو از ورود سرمایه گذاران هندی و چینی برای ساخت نیروگاه و فولاد فروآلیاژی خبرداد.
حسین فروزان در نشست خبری گفت: براساس آمار، سال گذشته ۱۶ میلیارد دلار به روش ترانزیت خارجی از مرز بازرگان وارد کشور شده که همین میزان هم از مرزهای دیگر کشور خارج شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: این رقم در ۸ ماهه امسال کاهش یافته و به رقمی حدود ۱۰ میلیارد دلار رسیده، این در حالی است که مجموع واردات منطقه آزاد ماکو در ۸ ماه گذشته از مرز بازرگان یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار بوده که فقط ۳۵۰ میلیون دلار آن از گمرک بازرگان ترخیص شده و ۹۰۰ میلیون دلار دیگر در گمرکات نقاط مختلف کشور ترخیص شده است.

ادامه مطلب …

iran-swiss-deal

هیات تجاری سوئیس به ایران می‌آید

رئیس روابط اقتصادی دوجانبه و نماینده شورای فدرال در امور قراردادهای تجاری (SECO) سوییس، از سفر هیاتی تجاری از کشور متبوعش به ایران خبر داد.
«لوی آگوستی» در دیدار با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، ضمن تاکید بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، در خصوص برنامه‌ریزی‌های لازم برای سفر هیات عالیرتبه دولتی و تجاری سوییسی در بهمن‌ماه سال جاری به تهران و دیدار با همتایان ایرانی بحث و مذاکره کرد.

ادامه مطلب …

import

۱۰ صادرکننده اول کالا به ایران

جدیدترین آمار گمرک نشان می‌دهد که از واردات ۳/ ۲۷ میلیارد دلاری ایران در هشت ماه منتهی به آبان، سهمی حدود ۸۲ درصد آن مربوط به ۱۰ کشور بوده است.

اما پرسشی که در این راستا مطرح می‌شود این است که ایران از این ۱۰ کشور که بالاترین سهم را از میان بیش از ۱۲۰ کشور از آن خود کرده‌اند، چه اقلامی وارد می‌کند؟ با نگاهی به آمارها می‌توان گفت ماشین‌ها و دستگاه‌های مکانیکی و محصولات کشاورزی بیشترین سهم از واردات ایران از این کشورها را به خود اختصاص می‌دهد.
ادامه مطلب …

بازرگانی

اقدام مثبت بانک مرکزی پس از انتقادات گسترده بخش خصوصی

پس از انتقادات و گلایه‌های اتاق‌های بازرگانی و فعالان بخش خصوصی به بخشنامه «ممنوعیت صدور ضمانت‌نامه برای بدهکاران غیرجاری نظام بانکی کشور» در یکسال‌ونیم گذشته، شورای پول و اعتبار با هدف کمک به بنگاه‌های اقتصادی، این بخشنامه را به حالت تعلیق در آورد و البته از بنگاه‌های اقتصادی دارای بدهی غیرجاری نیز خواست تا با تعیین تکلیف بدهی‌های غیرجاری خود، به نظام بانکی کشور یاری رسانند. ادامه مطلب …

بازرگانی

حمایت ۲۰۰ میلیون یورویی دولت ازصادرات خدمات فنی و مهندسی

رئیس اتاق ایران در نشست خبری شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی از بررسی وضعیت صادارت ایران به عراق در پنجاه و یکمین جلسه شورای گفت و گو خبر داد. ادامه مطلب …

بازرگانی

مک دونالد بیش از اندازه سیاسی است

پای سرمایه‌گذارهای خارجی به صنایع غذایی باز می‌شود؟حسن فروزان‌فرد ادامه مطلب …

بازرگانی

اقتصاد سلامت دولتی تر شده است

 درحالی که با روی کار آمدن دولت جدید این انتظار وجود داشت که نقش بخش خصوصی در اقتصاد سلامت پر رنگ تر شود ولی به‌ عکس، در این دوران اقتصاد سلامت دولتی‌ تر شد. در این دوران شاهد هستیم با دلایل خاصی که درمورد دارو وجود داشت، بخش دولتی و بخش‌های عمومی غیرخصوصی وارد عرصه تولید، واردات و توزیع دارو شدند. ادامه مطلب …

بازرگانی

مهدی پورقاضی: بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری در ایران احساسی و هیجانی است

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران معتقد است بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری در ایران احساسی و هیجانی است و بر مبنای یک مطالعه عمیق انجام نشده و نمی شود. مهدی پور قاضی در گفت و گو با سایت اتاق تهران، می گوید:« چه در گذشته و چه امروزاصولا محل استقرار خیلی از صنایع ما در محل صحیحی نیست. سرمایه گذاری هایی که شده حتی از نقطه نظر موقعیت جغرافیایی‌ انتخاب مناسبی نداشته و ندارند. حالا اینکه در گذشته چه اتفاقی افتاده به کنار، ولی امروز همچنان ماجرا ادامه دارد؛ یعنی به جای اینکه براساس یک کار کارشناسی یک سرمایه گذاری انجام شود، بیشتر براساس دستور یک وزیر یا یک معاون وزیر یا مقام دولتی و یا تصمیمات احساسی شکل می گیرد. شاهد هستیم خیلی از سرمایه گذاری هایی که شده به درخواست یک نماینده مجلس، برای اینکه یک قولی را به اهالی منطقه انتخابی‌اش داده، تحقق پیدا می کند.» ادامه مطلب …

بازرگانی

ارمنستان را بهتر بشناسیم

کتاب «ارمنستان را بهتر بشناسیم» توسط اتاق مشترک ایران و ارمنستان تهیه و با همکاری اتاق تهران چاپ و منتشر شد تا در اختیار فعالان اقتصادی علاقمند به کار در این حوزه قرار بگیرد؛ کتابی ۲۲۴ صفحه‌ای و دوزبانه که به طور کامل کشور ارمنستان و ظرفیت‌های اقتصادی آن را به فعالان اقتصادی ایران%

بازرگانی

هشتمین نشست کمیسیون کسب‌و‌کاربرگزار شد.

اعضای کمیسیون تسهیل کسب‌و‌کار اتاق تهران به منظور پیگیری رفع مشکلات فعالان اقتصادی در مواجهه با رویه‌ها و مقررات سازمان تامین اجتماعی، هشتمین نشست خود را نیز به بررسی راهکارهای حل این مسائل و نحوه تعامل با سازمان تامین اجتماعی اختصاص دادند. به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در ابتدای این نشست، محمدرضا نجفی‌منش، رییس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران با اشاره به اینکه دو مساله «عدم‌کسر حق بیمه از مزایای رفاهی» و همچنین موضوع «کاهش بازه زمانی بازرسی از دفاتر شرکت‌ها به شش ماه» هم‌چنان توسط این کمیسیون در حال پیگیری است، گفت: «در این مورد جلسات متعددی برگزار شده است و اخیراً نیز برای دستیابی به نتیجه به مسوولان استانداری تهران متوسل شده‌ایم و جلساتی نیز با حضور آنها برگزارکرده‌ایم. برای نشست‌های بعدی نیز برنامه‌هایی داریم» او افزود: «برگزاری این جلسات با حضور مسئولان ذیربط تا حصول نتیجه ادامه خواهد یافت.» ادامه مطلب …

بازرگانی ۳

ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران برگزار شد.

ششمین نشست هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران، همان‌طور که از دستورجلسه آن پیش‌بینی می‌شد اغلب وقت خود را صرف پرداختن به ریشه‌ها شکل‌گیری قاچاق و مبارزه با آن اختصاص داد؛ مساله‌ای که برای فعالان بخش خصوصی حائز اهمیت فراوانی است و از مهمترین ریسک‌های بنگاه‌های اقتصادی در کشور محسوب می‌شود. نمایندگان بخش خصوصی پس از استماع گزارش مجتبی خسروتاج، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به بیان نظرات و پیشنهادات خود در این مورد پرداختند و از زوایای مختلف این پدیده را مورد بررسی قرار دادند. هم‌چنین رئیس اتاق تهران نیز در سخنان آغازین این نشست به مسایل مهمی چون حضور هیات‌های خارجی، کمپین نخریدن خودروی داخلی، حمایت از استارتاپ‌ها و هفته دفاع مقدس پرداخت.
ادامه مطلب …

بازرگانی

ششمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران برگزار شد.

در ششمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران پس از آنکه موضوع تدوین برنامه ششم توسعه مورد بحث و بررسی فعالان صنعت دارو قرار گرفت، بحث بر سر موضوع «برچسب اصالت» آغاز شد و نمایندگان بخش‌خصوصی و دولت در این مورد به اظهارنظر پرداختند و نقاط ضعف و قوت این طرح را مورد بحث و بررسی قرار دادند. برچسب اصالت مانند طرح شبنم که در دولت دهم به مرحله اجرا درآمد، مورد انتقاد جدی فعالان اقتصادی است و به گفته کارشناسان حوزه دارو و درمان، این طرح نیز سرنوشتی مانند طرح شبنم پیدا کرده است.
ادامه مطلب …