آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته با آی پی استاتیک

آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته با آی پی استاتیک

پیرو درخواست های مکرر همکاران بر آن شدیم تا جامع ترین آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته را برای کاربران محترم قرار دهیم تا بتوانند از آن بهره ببرند.
در مرحله اول این آموزش قصد داریم تا با نحوه ارتباط شبکه ای در انتقال تصویر بپردازیم.لازم به ذکر است که توضیحات این بخش بصورت بسیار عامیانه درج شده اند و حد الامکان از باز کردن بحث های مربوط به انتقال داده ها در لایه های شبکه کامپیوتری پرهیز می کنیم.
اولین گام برای انجام انتقال تصویر دوربین مدار بسته این است که شما یک خط اینترنت دارای آی پی ثابت داشته باشید.برای این منظور باید از هر کجا که اینترنت خود را تهیه کرده اید اقدام به خرید آدرس آی پی ثابت یا همان آی پی استاتیک کنید.
حال دلیل خرید آدرس آی پی ثابت چیست ؟ هر بار که شما به اینترنت وصل می شود آدرس آی پی شما تغییر می کند.به عبارت دقیق تر هنگامی که شما مودم خود را روشن می کنید از طرف ارائه دهنده سرویس اینترنت شما ، یک آدرس آی پی متغییر به آن اختصاص می یابد.ممکن است در صورت خاموش و روشن کردن مودمتان آدرس آی پی شما مجدد تغییر کند و برای انتقال تصویر دوربین مدار بسته نیاز است تا شما دارای یک خط اینترنت با آدرس آی پی ثابت باشید.
برای انجام انتقال تصویر توسط آی پی استاتیک (ثابت) شما باید تنظیماتی را روی مودم خود صورت دهید.در این تنظیمات شما منابعی از شبکه داخلی خودتان را به اشتراک می گذارید.حال این منابع می توانند هر چیزی باشند که شما در انتقال تصویر دستگاه دی وی آر خود را به اشتراک می گذارید.
با این کار شما در حقیقت اجازه دادید که هر کس آدرس آی پی شما را وارد کند ، بتواند به دستگاه دی وی آر شما دسترسی داشته باشد و بتواند تصاویر دوربین های شما را مشاهده کند.
حال شاید تصور کنید که این روش اصلا امن نیست و ممکن است تا با بدست اوردن آدرس آی پی شما بتوانند تصاویر دوربین ها را مشاهده کنند.برای مقابله با این نفوذ ، شما باید کلمه عبور دستگاه دی وی آر خود را بصورت کاملا ایمن تعریف کنید و آن را در اختیار هیچ کس قرار ندهید.در این صورت زیاد تعجب نکنید اگر تصاویر شما مورد سو استفاده قرار بگیرند.
همانطور که گفتیم پس از اعمال تنظیمات روی مودمتان ، شما دستگاه دی وی آر خود را روی محیط وب به اشتراک می گذارید.حال هر کس می تواند با وارد کردن آدرس آی پی و نام کاربری و کلمه عبور وارد دستگاه دی وی آر شما شده تصاویر را مشاهده کند و از امکانات دیگر مانند بازبینی ویدئو ها ، تنظیمات ساعت و تاریخ و بسیاری گزینه های دیگر استفاده کند.
حال می خواهیم تنظیمات مودم را برای انتقال تصاویر دوربین مدار بسته صورت دهیم.دستگاهی که ما می خواهیم انتقال تصاویر را روی آن انجام دهیم دارای پورت انتقال تصویر موبایلی 34567 می باشد که یکی از پر مصرف ترین دستگاه ها می باشد.زیرا قیمت دوربین مدار بسته AHD ناسب تر از سایر دوربین ها می باشد.لازم به ذکر است نرم افزار انتقال تصویر موبایل این پورت Xmeye می باشد و چنانچه پورت موبایل دستگاه دی وی آر شما متفاوت باشد باید نرم افزار مخصوص خود آن را تهیه کنید.

1

 

ابتدا وارد منوی تنظیمات شبکه دستگاه دی وی آر خود شوید.
1-اگر گزینه dhcp فعال است آن را به حالت غیر فعال در بیاورید.
2-در قسمت ip address آدرس آی پی دلخواه اما در رنج آدرس های شبکه خود وارد کنید.برای مثال آدرس آی پی 192.168.1.100
3-subnet mask را تغییر ندهید و روی 255.255.255.0 باشد.
4-در قسمت gateway آدرس آی پی مودمتان وارد شود.در اینجا آدرس 192.168.1.1 مد نظر است.
5-برای primary DNS نیز آدرس آی پی مودمتان را وارد کنید. 192.168.1.1
6-برای secondary DNS مقدار 8.8.8.8 را وارد کنید.
سایر مقادیر را نیز تغییر نداده و تنظیمات را ذخیره می کنیم.

حال به تنظیمات مودم می پردازیم.
تصاویر زیر مربوط به مودم های Dlink می باشد.برای سایر مودم ها نیز تنظیمات انتقال تصویر تفاوت چندانی ندارد.وارد صفحه کانفیگ مودم خود شوید.
برای مودم های dlink بطور پیش فرض آدرس آی پی 192.168.1.1 را در مرور گر خود وارد کنید.سپس در صفحه بعد برای نام
اربری admin و کلمه عبور نیز admin را وارد کنید.
حال شما وارد منوی کانفیگ مودم خود شده اید.

2

در منوی advanced گزینه DMZ را کلیک کرده سپس در قسمت DMZ host ip address آدرس آی پی دستگاه دی وی آر خود را وارد کنید.192.168.1.100
حال گزینه save settings را بزنید.

3

شما تنظیمات مودم و دستگاه دی وی آر خود را انجام داده اید.
حال نرم افزار موبایل مخصوص دستگاه دی وی آر خود را نصب کنید.پورت انتقال تصویر موبایل دستگاه دی وی آر ما 34567 بود که توسط نرم افزار Xmeye می توانید تصاویر این دستگاه ها را ببینید.
حال طبق آموزش های قبلی وارد نرم افزار موبایل شده و گزینه + در گوشه سمت راست صفحه را کلیک کنید.

 

4

مقادیر را به فرم زیر وارد کنید.
1-برای نام دستگاه ، یک نام دلخواه را وارد کنید.
2-برای آدرس آی پی شما باید آدرس آی پی استاتیکی که خریداری کرده اید را وارد کنید.
3-در قسمت پورت 34567 را وارد می کنید.توجه داشته باشید که دستگاه های مختلف با فریم ور ها و برندهای مختلف دارای پورت موبایلی متفاوتی هستند.
4-برای نام کاربری باید نام کاربری دستگاه دی وی آر خود را وارد کنید.
5-برای کلمه عبور نیز باید کلمه عبور دستگاه دی وی آر خود را وارد کنید.

بررسی میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

یک دوربین مداربسته چه میزان و با چه عمقی از یک محیط را میتواند را زیرنظر داشته باشد؟

یکی از پارامترهای اصلی برای  آنالیز این موضوع میزان چگالی پیکسلی است (PPF و یا PPM). در اینباره باید همواره به سه عامل زیر دقت نمایید:

 • رزولوشن دوربین مدار بسته (VGA، ۷۲۰P، ۱۰۸۰P، ۴K)
 • اندازه محیط (مثلا یک اتاق، یک رستوران، فضای بیرونی ساختمان، یک پارکینگ بزرگ و …)
 • شرایط نوری (تاریک، نور مستقیم خورشید و …)

محل استقرار دوربین مداربسته :

در تصویر زیر مثلا دوربین مداربسته در یک اتاق خواب کوچک  نصب شده است. دوربین مدار بسته VGA که تقریبا تمام اتاق را با ۴۰ppf(معادل ۱۲ پیکسل بر متر) پوشش می دهد. اما دوربین مدار بسته ۷۲۰P در این محیط کوچک عملا بیش از نیاز خواهد بود و همانطور که در تصویر می بینید در صورتی استفاده از آن توجیه دارد که مثلا دیوارها بصورت پارتیشنهایی شیشه ای می بودند که فراتر از دیواره ها هم زیر نظر می بود. بنابراین استفاده از دوربینهای مداربسته بیش از ۷۲۰P مثل دوربین مداربسته ۱۰۸۰P و ۴K نیز حدر دادن هزینه است.

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

در اینجا هم تفاوت را در قالب یک تصویر متحرک بهتر دیده می شود

%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4

دوربین مدار بسته در رستوران

 

در تصویر رستوران در زیر محل نشیمن و صرف غذا بزرگتر از یک اتاق معمولی است. برای پوشش کل فضا با میزان پیکسل قابل قبول(چگالی پیکسلی متوسط) حتی دوربین مداربسته ۷۲۰P هم کفایت نمی کند. از طرف دیگر دوربین مداربسته ۴K هم برای این محیط رزولوشنی بیش از نیاز خواهد داشت و داشتن چگالی پیکسلی خیلی بالا در این محیط کمی بی معنی است. درواقع داشتن دوربین مداربسته ۴K در اینجا بیش از نیاز رایج است.

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری


در تصویر متحرک زیر تفاوت چگالی پیکسلی دوربینها و محیط تحت پوشش بهتر مشخص می شود:

%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86

دوربین مدار بسته برای فضای بیرون ساختمان

با رفتن به فضای آزاد عملا چالش اصلی نمایان می شود. کار کمی سخت تر خواهد شد. چالشی به نام تغییر شدت نور محیط که می تواند دوربینهای رزولوشن بالا را آزار دهد.

در محیطهای آزاد کوچکتر یا مثلا پارکینگ یک ساختمان حتی داشتن ۲۰ppf هم می تواند کافی باشد(سطحی پایه برای نظارت بر فعالیتها است ولی برای دیدن جزئیات و شناسایی چهره مناسب نیست).

در تصویر اگر توجه نمایید میبینید که تقریبا با این مسافت و میدان دید وسیع حتی با داشتن رزولوشن ۴K چقدر محدود هستیم.

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

در تصویر متحرک زیر تفاوتها بهتر دیده می شوند:

%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%86%da%af-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%86

دوربین مداربسته پارکینگ

یک پارکینگ بزرگ می تواند آخرین محلی باشد که در این بررسی زیر نظر داریم. آنچه در تصویر مشاهده می کنید بخشی از یک پارکینگ است. میبینیم که هیچ دوربین مداربسته رایجی حتی مثلا دوربین مدار بسته ۴K هم نمی تواند این محیط را پوشش دهد. در بهترین حالت دوربین مداربسته ۴K یک چهارم پارکینگ را تحت پوشش قرار می دهد.

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

میدان دید دوربین مدار بسته و میزان پوشش تصویری

در تصویر متحرک زیر تفاوتها واضحتر هستند.

%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%86%da%af-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af

محدودیتها

پیکسل و رزولوشن تصویر همه چیز نخواهد بود!

برای هر دوربین مداربسته حتی بهترین دوربین مدار بسته جهان هم باید به عواملی مثل نور کم، تاریکی، کاهش کیفیت تصویر در نور IR و جزئیات مورد نیاز در صحنه توجه کنید تا نتیجه متناسب را بدست آورید. یک مشکل دیگر که آزار دهنده است به تابش مستقیم نور خورشید بر می گردد که تا حدودی WDR واقعی می تواند کمک به حل آن نمود. اما بازهم تصویر حاصل از نظر کیفیت متفاوت از تصویری است که در صحنه ای با نور کامل و مناسب گرفته شده است.

البته مهم است بدانیم که پیشرفتها در بهبود کیفیت تصویر (مثلا در دوربینهای مداربسته نور فوق العاده کم با WDRواقعی) کندتر از رشد رزلوشن دوربینهای مدار بسته پیش می روند. برای مثال ۵ سال قبلتر می توانستید دوربین مداربسته ۲ مگاپیکسلی داشته باشید اما تقریبا همه آنها در نور کم و قابلیت WDR ضعیف بودند. اما حال بسیاری از دوربینهای مدار بسته ۲ مگاپیکسلی یا دوربینهای مدار بسته ۱۰۸۰P در این زمینه بهبود یافته اند اما بازهم دوربینهای مدار بسته ۴K جدید همانند ۵ سال پیش دوربینهای مدار بسته ۲ مگاپیکسلی به نور کم حساس هستند. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی این موضوع هم تغییر خواهد کرد. بهر حال این را بدانید که هر چه رزولوشن تصویر بالاتر برود عملا کیفیت بالاتر نرفته است و هنوز علم در حال کار بر روی رزولوشنهای بالاتر برای کسب کیفیتهای بهتر خواهد بود.

بررسی و مقایسه سنسور تصویر IMX323 و IMX322 سونی

سونی قصد دارد سنسور تصویر IMX323 را به دلیل کیفیت بالا و هزینه مقرون به صرفه در دستور کار قرار دهد و در آینده نزدیک شاهد تولید گسترده دوربین مدار بسته با این سنسور خواهیم بود.
تصویر زیر کیفیت سنسور IMX323 و IMX322 را مقایسه میکند:
۵۲_۳۹۹_imx322_vs_imx323
مقایسه این دو سنسور نشان میدهد که تفاوت زیادی در کیفیت تصویر خروجی ندارند. تصویر زیر سنسور IMX323 را با سایر محصولات مقایسه میکند.
۲۶_۳۹۹_imx323
تولید انبوه این سنسور از مارس ۲۰۱۶ شروع میشود و باید شاهد ورود دوربین هایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب باشیم.

مشخصات فنی سنسور IMX323
Image size: 1/2.9-inch (Diagonal 6.23 mm)
Effective pixels: 1985 (H) × ۱۱۰۵ (V), Approx. 2.19M pixels
Unit cell size: 2.8 µm (H) × ۲٫۸ µm (V)
Supply voltage: 2.7 V / 1.8 V / 1.2 V
Package: 80 pin CSP BGA
Gain: 0 to 45 dB (0.3 dB Step)
Sensitivity (F5.6): 510 mV (1/30s accumulation)
Resolution: 1080P@30fps, 720P@60/30fps

دوربین های مدار بسته ، میزبان بعدی برای هوش مصنوعی

در حالی که کمتر از چند هفته از خریداری کمپانی هوش مصنوعی Movidius توسط اینتل می گذرد، شرکت کالیفرنیایی از پلتفرم کم مصرف و هوشمند ردیاب حرکتی برای استفاده در دوربین های مدار بسته پرده برداشت.

گفته می شود واحد پردازش ویدیویی (VPU) شرکت مورد بحث با نام Myriad 2، قبل از رونمایی رسمی، در پهپادهای DJI و همینطور هدست جدید واقعیت مجازی گوگل به کار گرفته شده و حالا در همکاری جدیدی وارد حوزه دوربین های امنیتی خواهد شد.

حالا کمپانی چینی Hikvision در جدیدترین دوربین های هوشمند خود از این چیپ بهره جسته تا علاوه بر شناسایی حرکات مشکوک و امنیتی توانایی شناسایی و تشخیص اتومبیل های خطرناک را نیز داشته باشد.

cctv02

اگرچه انجام مراحل پردازشی تحلیل تصاویر در شبکه های تحت کلاود زمان و هزینه بر است، Movidius با کارگذاری واحد پردازشی در داخل دوربین های مدار بسته Hikvision، سرعت انجام عملیات های لازم را به حداقل رسانده است.

کمپانی زیرمجموعه اینتل مدعی است سیستم پردازش ویدیوی Myriad 2 حدود ۱۰ هزار بار کمتر از مدل قبلی از پهنای باند استفاده کرده و میزان تاخیر آن نیز تا هزار برابر کاهش داشته است.

با این وجود کارشناسان نگرانی هایی در مورد فریب دادن این دوربین های مدار بسته داشته و معتقدند باید تمام احتمالات فریب دهنده، به هوش مصنوعی استفاده شده آموزش داده شود.

منبع تغذیه در سیستم های نظارت تصویری قسمت ۲

نصب و راه اندازی

 اولین مطلب که به ذهن ما می رسد  در هنگام نصب سیستم مداربسته، در رابطه با منبع تغذیه شما دو راه برای راه اندازی دارید .

استفاده از منبع تغذیه مرکزی برای تمامی دوربین هااستفاده از منبع تغذیه مجزا برای هر دوربینحال مزایا و معایب هر روش را تو ضیح می دهیم.

 

منبع تغذیه مرکزی

مزایا:

 • سهولت در عیب یابی سیستم مداربسته بسته در صورت خرابی منبع تغذیه.
 • عمر بالاتر منبع تغذیه مرکزی و کاهش امکان خرابی آن.
 • ایمنی بیشتر (تمامی سیم های انتقال دهنده برق دوربین ها حامل برق ۱۲ ولت خواهند بود و این موضوع خطرات حین نصب و خدمات پس از نصب را به شدت کاهش می دهد.استفاده از منبع تغذیه مرکزی از نظر هزینه هم به صرفه خواهد بود)

معایب:

 • در صورت خرابی منبع تغذیه تمامی دوربین ها از مدار خارج می شوند.
 • در مسیرهای طولانی به علت انتقال برق به صورت ۱۲ ولت افت ولتاژ زیادی اتفاق خواهد افتاد.

power13

منبع تغذیه مجزا

مزایا:

 • در صورت خرابی منبع تغذیه تنها یک دوربین از مدار خارج می شود.
 • به علت انتقال برق به صورت ۲۲۰ولت تا محل دوربین افت ولتاژ حدود ۲۰ برابر کمتر خواهد بود.

 معایب:

 • اداپتورهای موجود در بازار معمولا عمر کمتری نسبت به منابع تغذیه صنعتی دارند و با توجه به تعداد دوربین ها احتمال خرابی هر یک بالاتر خواهد رفت.
 • در کل مسیر کابلها دارای ولتاژ برق شهر هستند که تعمیر و نگهداری دوربین ها را تا حدی خطر آفرین می کند.
 • مجبور خواهید بود در کنار هر دوربین از یک باکس پلاستیکی برای نصب اداپتور آن استفاده کنید.

منبع تغذیه جدا برای دوربین مدار بسته

 

جمع بندی مطالب

به صورت کلی سعی کنید در سیستم های مداربسته کوچک با کابل کشی کم از منبع تغذیه مرکزی و در محل های بزرگ از منبع تغذیه مجزا استفاده کنید.
در صورتی که در پروژه خود به نصب دروبین مداربسته گردان (PTZ) نیاز دارید حتما باید از ۲۲۰ ولت و انتقال ان تا محل نصب دوربین استفاده کنید چرا که معمولا دوربین های گردان با ولتاژ ۲۴ ولت کار می کنند و اداپتور مختص به خود را دارند.

 

۹CH10A???--??(CDR 9)

در قسمت سوم توضیحاتی در مورد محاسبات ساده اما عملی برای منبع تغذیه های مرکزی و مجزا خواهیم گفت

 

با تشکر

محمد رضا حکیمی

راهنمای انتخاب رنگ هارد وسترن دیجیتال (western digital)

رنگ سبز : مناسب برای ذخیره اطلاعات به مدت طولانی ( آرشیو فیلم و موزیک و … ) . کم مصرف و ارزون . سرعت ۵۴۰۰

 

رنگ آبی : مناسب برای استفاده روزمره و کارهای عادی کامپیوتری ( نصب ویندوز ) – رده متوسط – سرعت ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ . قیمت متوسط

 

رنگ مشکی : عملکرد عالی . مناسب برای گیمر ها و نرم افزارهای محاسباتی – سرعت ۷۲۰۰ . قیمت بالا .

 

رنگ قرمز : مناسب برای استفاده در شبکه ( واحد NAS یا واحد حافظه متصل به شبکه ) . رنگ قرمز برای استفاده در کامپیوتر خانگی مناسب نیست .

 

رنگ بنفش : مناسب برای سیستم های حفاظتی مثل دوربین مدار بسته که باید همیشه روشن باشند

 

رنگ طلایی : مناسب برای دیتا سنتر که باید همیشه روشن باشند و ماندگاری و سرعت بالا داشته باشند.

 

wd-comparison

منبع تغذیه در سیستم های نظارت تصویری

قسمت اول :

اثرات منبع تغذیه در یک سیستم نظارت تصویری غیر قابل انکار می باشد و برا ی حصول اطمینان از ثبات و قابلیت های یک دو ربین مدار بسته باید از یک منبع تغذیه با کیفیت بالا استفاده نمود.

ضعف کار کرد یک منبع تغذیه می تواند اثرات زیادی در سیستم به جا بگذارد ، مانند اعوجاج ، سوسو زدن تصویر، آسیب دیدگی جدی سخت افزار و ……

به طور کلی ما از دو منبع تغذیه در دوربینها استفاده می  کنیم، ۱۲VDcو ۲۴VAc

که اولی برای دوربینهای ثابت استفاده  می گردد و دومی برای دوربینهای متحرک البته استثناهای هم وجود دارد به طور مثال در هر دو رده از ۲۲۰VAc استفاده می شود.

منابع تغذیه ایی که می خواهیم در پروژه ها استفاده کنیم  باید دارای چندین مولفه باشند که هرکدام از انها در جای خود کیفیت نصب و همچنین امنیت  دوربینها را از لحاظ کارکرد و طول عمر بالا می برد در ادامه به برخی از این عوامل اشاره و توضیح مختصری می شود.

power13

ثابت ماندن ولتاژ خروجی در برابر ورودی Line regulation

منع تغذیه باید بتواند در مقابل ازدیاد یا افت ولتاژ ورودی خروجی خود را  تثبیت کند

ثابت ماندن ولتاژهای خروجی ( به میزان قابل قبول ) در رنج کارکرد ولتاژ ورودی منبع تغذیه می باشد،ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه با تغییرات ولتاژ ورودی را اصطلاحاُ     Line Regulationمی گویند.
برای منابع تغذیه دارای Line regulation خوب در خروجی، این میزان خطا کمتر از ۰٫۵ ± درصد به ازای رنج کارکرد ولتاژ ورودی منبع تغذیه می باشد.

 

ثابت ماندن ولتاژ خروجی در برابر جریان Load regulation

نکته دیگری که در هنگام خرید منبع تغذیه باید به آن توجه کنید ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه ( به میزان قابل قبول ) در برابر تغییرات بار خروجی می باشد. زیرا امکان دارد سیستمی که شما طراحی می کنید همواره مقدار جریان ثابتی از خروجی نکشد. ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه با تغییرات جریان خروجی را اصطلاحا Load Regulation می گویند.

برای منابع تغذیه دارای Load Regulation خوب در خروجی، این میزان خطا کمتر از ۰٫۵ ± درصد به ازای رنج کارکرد جریان خروجی منبع تغذیه ( از % ۱۰ تا % ۱۰۰ جریان خروجی منبع تغذیه ) می باشد.

 

محافظت در برابر روشن شدن اولیه Soft Start

منبع تغذیه خوبباید بتواند در هنگام روشن شدن به آرامی روشن شود Soft Start  تا جریان اولیه هجومی ( Input Inrush Current Limiting ) را محدود کنند.

 

پایداری حرارتی منبع تغذیه  Output Temperature Coefficient

این بدان معناست که منبع تغذیه در بازه دمایی که کار میکند باید ولتاژ خروجی را تا میزان خطایی که قابل قبول است و جزء استانداردهای منبع تغذیه می باشد ثابت نگه دارد. این مسأله به خاطر آن است که سیستمی که شما طراحی می کنید امکان دارد در مکانهای متفاوتی در کشور نصب گردد که بازه دمایی زیادی را در بر می گیرد و همچنین چون سیستم برای کارکرد در تمامی فصول سال می باشد در نتیجه باز هم از این نظر منبع تغذیه شما باید قابلیت کار کردن در بازه دمایی زیادی را داشته باشد. همچنین امکان دارد سیستمی که شما طراحی می کنید در کنار دیگر دستگاههای دیگر نصب شود که آنها هم به نوبه خود به دلیل توان مصرفی که دارند، باعث می شود که تا حدودی دمای سیستم افزایش یابد که در این صورت باز هم منبع تغذیه باید بتواند ولتاژ مورد نیاز دستگاههای شما را تا خطای قابل قبولی ثابت نگه دارد.

برای رنج کارکرد دمایی با پایداری حرارتی بسیار خوب، این میزان خطا کمتر از ۰٫۰۲ ± درصد به ازای هر درجه سلسیوس تغییرات دمای سیستم می باشد

 

قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی Voltage Adjustment

قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی برای یک منبع تغذیه برای پروژه های یک پارچه از جمله مسائل ضروری می باشد چونکه بتوانیم با تنظیم ولتاژ ،افت آخر خط را جبران کنیم.

sku_393112_3

عایق بودن ولتاژ ورودی از ولتاژهای خروجی Reverse Input Voltage Protection

همین طور یکی از مسایل بسیار مهمی که باید در هنگام خرید منبع تغذیه به آن توجه کنید مقدار عایق بودن ولتاژ ورودی از ولتاژهای خروجی و همچنین مقدار عایق بودن بدنه دستگاه ( که معمولا آن را به Earth وصل می کنند ) می باشد زیرا در هر صورت باید این احتمال را بدهید که اگر در ورودی منبع تغذیه ولتاژ ناگهانی زیادی بر اثر وجود خطا در سیستم انتقال برق بیافتد در این صورت منبع تغذیه باید توانایی این که خود و سیستم شما را در برابر این ولتاژ ناگهانی محافظت کند و اجازه عبور این ولتاژ ناگهانی را به خود منبع تغذیه و نهایتا سیستم شما نمی دهند و یا این که در بدترین حالت اگر خود منبع هم  بسوزد  باز نباید برای سیستم شما اتفاقی بیفتد و سیستم شما باید سالم باقی بماند. در این حالت میزان عایقی ولتاژ ورودی از ولتاژهای خروجی و همچنین میزان عایقی بدنه از ولتاژهای خروجی و یا ورودی مهم می باشد.

 

نکات مهم دیگر

نکات مهم دیگری که در هنگام خرید منبع تغذیه باید به آن توجه کنید مسایل حفاظتی منبع تغذیه می باشد. مثلا باید به وجود یا عدم وجود حفاظتهای زیر در یک منبع تغذیه توجه کنید :

■ حفاظت در برابر اتصال کوتاه شدن خروجی
( Output Short Circuit Protection )
■ حفاظت در برابر افزایش ولتاژخروجی منبع از حدی معین
( Output Over Voltage Protection )
■ حفاظت در برابر کاهش ولتاژخروجی منبع از حدی معین
( Output Under Voltage Protection )
■ حفاظت در برابر افزایش ولتاژ ورودی منبع از حدی معین
( Input Over Voltage Protection )
■ حفاظت در برابر کشیدن توان اضافه تر از توان کلی اسمی دستگاه
( Total Output Over Power Protection )
■ حفاظت در برابر کشیدن توان اضافه تر از توان اسمی هر یک از خروجیها
( Output Over Power Protection )
■ حفاظت در برابر اتصال معکوس ولتاژ ورودی در منابعی که به ورودی آنها ولتاژ DC وصل میشود
در این قسمت ما به توضیح مسائل اولیه و مهم در یک منبع تغذیه پرداختیم ولی با این توضیحات باید ببینیم که ما در تهیه و نصب یک منبع تغذیه به کدام یک از این نکات بالا توجه داریم

 

ادامه مطالب ….

در قسمت بعد توضیحاتی در مورد نصب و طراحی منابع تغذیه در یک پروژه در خدمت شما خواهم بود

 

شرکت آسان حفاظت

محمدرضا حکیمی

میکروفون در دوربین مداربسته

تجهیزات صوتی مانند میکروفن ابزاری مفید برای اضافه کردن در دوربین مدار بسته می باشد.
البته باید توجه داشت با توجه به قوانین هر کشور نسبت به نصب آن اقدام نمود. با این حال میکروفن ابزار بسیارخوبی در کنار نظارت تصویری می باشد و شما را قادر به شنیدن در کنار دیدن می کند و ابزار هدایتی بسیار عالی به شمار می آید.

condenser-mic-daneshjookit

میکروفن های قابل استفاده درسیستم های  دوربین مدار بسته در اکثر موارد از نوع خازنی بوده و قابلیت تشخیص رنج بسیار وسیعی از فرکانس های صوتی را دارا می باشد. در این نوع میکروفن ها با توجه به ساختار الکترونیکی آن که شامل خود میکروفن و مدار پیری آمپلی فایر(تقویت کننده میانی ) آن می باشد.

در این نوع از میکروفن ها برخلاف میکروفن های زغالی و یا دینامیکی و … نیاز به ولتاژ برای کار دارد.

figure14

راه اندازی

معمولا ما سه رشته سیم در میکروفن های خازنی داریم: قرمز، مشکی و سفید.

سیم قرمز: ورودی ولتاژ می‌باشد. رنج ولتاژ کاری میکروفن معمولا بین ۵ ولت تا ۱۲ ولت می باشد.

سیم سفید: خروجی صدا می باشد. معمولا فرکانس حد بالا و حد پایین ۱V (Ac) می باشد.

سیم مشکی: منفی مشترک بین ورودی ولتاژ و بین خروجی صدا می باشد.

در مدار پیری آمپلی فایر میکروفن ها معمولا ما قادر به تغییرضریب تقویت خروجی آن هستیم که درآن می توانیم ضریب حساسیت دستگاه را کم و یا زیاد کنیم (بسته به مدل) .

vuugkdyuws

نصب

در مورد جایگاه نصب میکروفن  معمولا این اصطلاح را همیشه  بکار می بریم ، در جایی که دوربین کارایی دارد میکروفن کارایی ندارد و برعکس آن ، به این معنا می باشد که معمولا دوربین ها در یک مسافت دور نسبت به موضوع قرار می گیرند تا بتوانند همه  زوایای تصویری را پوشش دهند.

اگر ما همانجا که دوربین را نصب نموده ایم میکروفن را هم نصب نماییم، کیفیت قابل قبولی از نظر صدا به دست نمی آوریم. در این جا باید گفت که باید میکروفن را هر چه قدر که می توانیم به موضوع نزدیکتر نموده تا صدای واضح تری داشته باشیم، در این صورت باید توجه کرد که حساسیت بالای ضبط صدا در کجا قرار دارد و در نزدیکی آن میکروفن را نصب نمود.

آشنایی با تکنولوژی ۱۰۸۰N

 

این سوالی است که این روزها برای فروشندگان و مصرف کنندگان سیستم های نظارت تصویری بخصوص AHD پیش آمده است.

شرکت NEXTCHIP که یکی از شرکت های سازنده چیپ های سیستم های نظارت تصویری است برای اولین بار دست به طراحی و ساخت تراشه های برای تکنولوژی AHD نمود

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با رزولشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجددا  به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.

 

سیر تکاملی طراحی و ساخت  تراشه های AHD  در شرکت NEXT CHIP  به صورت زیر می باشد:

۱ تراشه های برای سری ۷۲۰P

برای تولید تصویر سری   TX=NVP2431و  برای دریافت تصویر سری RX=NVP6114

۲ تراشه های برای سری ۱۰۸۰P

برای تولید تصویر سری TX=NVP2441 و برای دریافت تصویر سری RX=NVP6124

۳ تراشه برای سری  ۱۰۸۰N

برای دریافت تصویر تا ۲ مگا پیکسل و ضبط با رزولوشن ۱۰۸۰N RX=NVP6124B

۱۰۸۰N-IMAGE

این شرکت ابتدا سری ۷۲۰P یا همان ۱ مگا پیکسل طراحی و شروع به ساخت نمود و بلافاصله سری ۱۰۸۰P  با رزولوشن ۲ مگاپیکسل شروع نمود و بعد  به فکر طراحی سیستمی برای کنترل هر دو بخش کردند، به بیان ساده رزولوشن ۱۰۸۰N به دستگاه نسل اول AHD یا همان کیفیت ۷۲۰p که ما به نام AHDM می شناسیم می باشد که قابلیت نمایش دوربین های ۲ مگاپیکسلی را داشته باشد افتاد .

به بیان دیگر این دستگاه تنها قابلیت نمایش دوربین های AHD نسل ۲ مگاپیکسل را دارد و تصاویر را حداکثر با رزولوشن ۹۶۰*۱۰۸۰ضبط می نماید.

این سری DVR   از نظر سخت افزاری نیز همان سیستم ۷۲۰p می باشد البته با یک سری تغییراتی جزئی

در صورتی که دستگاه ۱۰۸۰p واقعی در سیستم AHD می بایست با رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ ضبط نماید که به آن AHDH می گوییم.

به خاطر داشته باشیم که :

سری ۱۰۸۰N  => 1080×960 پیکسل ضبط و ۱۹۲۰x1080  پیکسل نمایش

سری ۱۰۸۰P  => 1920×1080 پیکسل ضبط و ۱۹۲۰x1080  پیکسل نمایش

 

۵ روش جهت افزایش ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته

مقدمه

همیشه این سوال مطرح می شود بهترین روشها برای استفاده کمتر از ظریفت هارد دیسک کدام است ما در این مقاله در تلاش هستیم که موثرترین روش ها را توضیح دهیم .
هارد (Hard Disk Drive) قطعه سخت افزاری است که برای ذخیره تصاویر ضبط شده دوربین مدار بسته استفاده می شود و این سوال که چه ظرفیتی را انتخاب کنیم برای خریداران مطرح است.
انتخاب هارد پس از تعیین نوع و تعداد دوربین های شما مشخص می شود و با توجه به محدود بودن پشتیبانی دستگاه ها از پورت های ساتا Sata که معمولا بین ۱ یا ۲ عدد می باشد و از لحاظ ظرفیت تا حداکثر ۸ ترابایت می باشد می توان از این روش ها استفاده نمود تا بتوانیم تعداد روز های بیشتر را در هارد دیسک خود ذخیره نماییم .

۱

۱- (Motion Detection ) سیستم حساس به حرکت
در تنظیمات تمام DVRها قسمتی به نام موشن دتکشن وجود دارد که می تواند واکنش به حرکت اعمال کند که یکی از این واکنشها ذخیره تصاویر می باشد ، شما می توانید محیط مورد نظر که اهمیت حرکت دارد را انتخاب کرده و همچنین میزان حساست را نیزانتخاب کنید (عددی معمولا بین یک تا ده که هر چه کمتر باشد حساسیت هم کمتر می شود) استفاده از این روش زمان ضبط را به طور موثری در محیط هایی که تردد در آن کم می باشد بالا می برد .
لازم به ذکر است این روش در محیط های که از تردد بالایی برخوردار هستند نه تنها از مقدار حجم
هارد دیسک نمی کاهد بلکه سبب افزایش غیر منطقی هارد دیسک هم می شود.

۶

 

۲- پایین آوردن  فریم های ضبط

تعداد فریم ها (Frame Per Second) در ذخیره تصاویر معمولا در سیستم پال تا ۲۵  فریم در ثانیه است به این معنی که در هر ثانیه ۲۵  تصویر  برای تشکیل تصویر متحرک در نظر گرفته شده است و زمان تنظیمات اولیه ضبط تصاویر شما می توانید با انتخاب تعداد فریم ،میزان حجم مورد نیاز را بر روی هارد را نیز در نظر بگیرید به طور مثال اگر شما ۱۲ فریم را در ثانیه انتخاب کنید پس حدود ۲ برابر تصویر بیشتری نسبت به ۲۵ فریم در ثانیه می توانید ذخیر سازید.

در محیط هایی مانند ورودی اصلی و روبروی داخل فروشگاه ها و جلوی گاو صندوق ها و جاهای پر خطر معمولا باید بالاترین فریم را در نظر گرفت زیرا زمان بازبینی جسم یا فرد اگر سرعت زیادی داشته باشد بنابر این تصویر مطلوبی شما نخواهید داشت.

۴

۳- استفاده از VBR, CBR

در مبحث ضبط در DVRها) Bit Rate  بیت ریت( یا پهنای باند ویدئویی به دو صورت انجام می شود

۱ –  ثابت – constant bitrate (CBR) به معنی نرخ بیتی ثابت بوده و هدف از آن همان‌طور که از نامش نیز پیداست رسیدن به نرخ بیت ثابت یا میزان پهنای باند نامتغیر است.
۲ – متغیر – Variable Bit-Rate(VBR) به معنی نرخ بیتی متغیر بوده و همان‌طور که نامش مشخص است اجازه تغییر در نرخ بیتی را به کاربر می‌دهد. که باید میزان حداکثر تغییر را در آن مشخص کنید .

برای توضیح کامل مطالب بالا لطفا به این ادرس بروید
مقایسه vbr و cbr
بنابر این در حالتهای که تصویر تقریبا در تحرک بالا می باشد بهتر است تا ازCBR  استفاده شود تا بی علت از پهنای باند بالا استفاده نشود ولی اگر در صورتی که از تصویر بیشتر در حالت تحرک پایین می باشد بهتر است  VBR استفاده شود .

 

۵

۴- پایین آوردن کیفیت تصاویر بر اساس اهمیت موضوع
در برخی از دستگاه های dvr در کنار انتخاب فرمت تصاویر شما می توانید رزولیشن را هم انتخاب کنید و مشخص است که هر چه رزولوشن را پایین بیاورید حجم کمتری بر روی هارد دیسک اشغال می کند.

۷

 

نصب دوربین مداربسته ٬ پس از سرقت از هیئت شطرنج استان البرز

ریاست هیئت شطرنج استان البرز اعلام کرد: بعد از به سرقت رفتن اموال هیات شطرنج تصمیم گرفتیم دفتر این هیات را به سیستم دوربین مدار بسته تجهیز کنیم. ادامه مطلب …

دوربین مداربسته و سارق٬ یهویی!

در مورخه ۲۶ تیر یکی از شهروندان با رجوع به کلانتری ۱۲۱ سلیمانیه به مامورین گفت که منزلش وی در خیابان پیروزی ٫ انتهای خیابان مقداد مورد سرقت یک فرد قرار گرفته است. با تشکیل پرونده مقدماتی با عنوان سرقت از منزل و به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۱۴ تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. ادامه مطلب …

دوربین‌های مداربسته جهت ثبت تخلف بزرگراه آزادگان نصب شد.

رضا زلفی معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه ۱۹ گفت: نواقص ترافیکی این بزرگراه که طی بازدید معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از این محور احصاء شده است در قالب برنامه ریزی های کوتاه و بلندمدت رفع و نسبت به ساماندهی معبر اقدام خواهد شد. ادامه مطلب …

دوربین مداربسته در خودروهای پلیس ایران

سردار سید تیمور حسینی درباره خودروهای دوربین‌دار پلیس راهنمایی و رانندگی که چندی پیش با حضور فرمانده ناجا رسما از آن رونمایی شد، گفت: این خودروها که به سیستم ثبت تخلف ساکن مجهز هستند از مدتی پیش راه اندازی شده و حدود سه ماه به شکل آزمایشی فعالیت کردند. ادامه مطلب …

تاکسی های دبی مجهز به دوربین مداربسته می شوند.

در جهت تلاش برای نظارت بر عملکرد راننده های تاکسی شهر دبی٬ چندین تاکسی در این شهر مجهز به دوربین مداربسته شدند. این طرح بخشی از آزانس حمل و نقل عمومی دبی می باشد که فعلا بصورت آزمایشی آغاز شده است.

بنابرگفته عبدالله یوسف علی٬ مدیر آزانس حمل و نقل عمومی چندین تاکسی مجهز به این فناوری شده اند که هر تاکسی سه دوربین و یکی در جلو برای نظارت بر راننده٬ و دو دوربین برای عقب و جلوی تاکسی نصب شده است. وی در ادامه افزود بازخورد این طرح بزودی جمع آوری خواهد شد تا در صورت مثبت بودن آن در تمامی تاکسی های سطح شهر دبی اعمال شود.