منبع تغذیه در سیستم های نظارت تصویری

قسمت اول :

اثرات منبع تغذیه در یک سیستم نظارت تصویری غیر قابل انکار می باشد و برا ی حصول اطمینان از ثبات و قابلیت های یک دو ربین مدار بسته باید از یک منبع تغذیه با کیفیت بالا استفاده نمود.

ضعف کار کرد یک منبع تغذیه می تواند اثرات زیادی در سیستم به جا بگذارد ، مانند اعوجاج ، سوسو زدن تصویر، آسیب دیدگی جدی سخت افزار و ……

به طور کلی ما از دو منبع تغذیه در دوربینها استفاده می  کنیم، ۱۲VDcو ۲۴VAc

که اولی برای دوربینهای ثابت استفاده  می گردد و دومی برای دوربینهای متحرک البته استثناهای هم وجود دارد به طور مثال در هر دو رده از ۲۲۰VAc استفاده می شود.

منابع تغذیه ایی که می خواهیم در پروژه ها استفاده کنیم  باید دارای چندین مولفه باشند که هرکدام از انها در جای خود کیفیت نصب و همچنین امنیت  دوربینها را از لحاظ کارکرد و طول عمر بالا می برد در ادامه به برخی از این عوامل اشاره و توضیح مختصری می شود.

power13

ثابت ماندن ولتاژ خروجی در برابر ورودی Line regulation

منع تغذیه باید بتواند در مقابل ازدیاد یا افت ولتاژ ورودی خروجی خود را  تثبیت کند

ثابت ماندن ولتاژهای خروجی ( به میزان قابل قبول ) در رنج کارکرد ولتاژ ورودی منبع تغذیه می باشد،ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه با تغییرات ولتاژ ورودی را اصطلاحاُ     Line Regulationمی گویند.
برای منابع تغذیه دارای Line regulation خوب در خروجی، این میزان خطا کمتر از ۰٫۵ ± درصد به ازای رنج کارکرد ولتاژ ورودی منبع تغذیه می باشد.

 

ثابت ماندن ولتاژ خروجی در برابر جریان Load regulation

نکته دیگری که در هنگام خرید منبع تغذیه باید به آن توجه کنید ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه ( به میزان قابل قبول ) در برابر تغییرات بار خروجی می باشد. زیرا امکان دارد سیستمی که شما طراحی می کنید همواره مقدار جریان ثابتی از خروجی نکشد. ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه با تغییرات جریان خروجی را اصطلاحا Load Regulation می گویند.

برای منابع تغذیه دارای Load Regulation خوب در خروجی، این میزان خطا کمتر از ۰٫۵ ± درصد به ازای رنج کارکرد جریان خروجی منبع تغذیه ( از % ۱۰ تا % ۱۰۰ جریان خروجی منبع تغذیه ) می باشد.

 

محافظت در برابر روشن شدن اولیه Soft Start

منبع تغذیه خوبباید بتواند در هنگام روشن شدن به آرامی روشن شود Soft Start  تا جریان اولیه هجومی ( Input Inrush Current Limiting ) را محدود کنند.

 

پایداری حرارتی منبع تغذیه  Output Temperature Coefficient

این بدان معناست که منبع تغذیه در بازه دمایی که کار میکند باید ولتاژ خروجی را تا میزان خطایی که قابل قبول است و جزء استانداردهای منبع تغذیه می باشد ثابت نگه دارد. این مسأله به خاطر آن است که سیستمی که شما طراحی می کنید امکان دارد در مکانهای متفاوتی در کشور نصب گردد که بازه دمایی زیادی را در بر می گیرد و همچنین چون سیستم برای کارکرد در تمامی فصول سال می باشد در نتیجه باز هم از این نظر منبع تغذیه شما باید قابلیت کار کردن در بازه دمایی زیادی را داشته باشد. همچنین امکان دارد سیستمی که شما طراحی می کنید در کنار دیگر دستگاههای دیگر نصب شود که آنها هم به نوبه خود به دلیل توان مصرفی که دارند، باعث می شود که تا حدودی دمای سیستم افزایش یابد که در این صورت باز هم منبع تغذیه باید بتواند ولتاژ مورد نیاز دستگاههای شما را تا خطای قابل قبولی ثابت نگه دارد.

برای رنج کارکرد دمایی با پایداری حرارتی بسیار خوب، این میزان خطا کمتر از ۰٫۰۲ ± درصد به ازای هر درجه سلسیوس تغییرات دمای سیستم می باشد

 

قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی Voltage Adjustment

قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی برای یک منبع تغذیه برای پروژه های یک پارچه از جمله مسائل ضروری می باشد چونکه بتوانیم با تنظیم ولتاژ ،افت آخر خط را جبران کنیم.

sku_393112_3

عایق بودن ولتاژ ورودی از ولتاژهای خروجی Reverse Input Voltage Protection

همین طور یکی از مسایل بسیار مهمی که باید در هنگام خرید منبع تغذیه به آن توجه کنید مقدار عایق بودن ولتاژ ورودی از ولتاژهای خروجی و همچنین مقدار عایق بودن بدنه دستگاه ( که معمولا آن را به Earth وصل می کنند ) می باشد زیرا در هر صورت باید این احتمال را بدهید که اگر در ورودی منبع تغذیه ولتاژ ناگهانی زیادی بر اثر وجود خطا در سیستم انتقال برق بیافتد در این صورت منبع تغذیه باید توانایی این که خود و سیستم شما را در برابر این ولتاژ ناگهانی محافظت کند و اجازه عبور این ولتاژ ناگهانی را به خود منبع تغذیه و نهایتا سیستم شما نمی دهند و یا این که در بدترین حالت اگر خود منبع هم  بسوزد  باز نباید برای سیستم شما اتفاقی بیفتد و سیستم شما باید سالم باقی بماند. در این حالت میزان عایقی ولتاژ ورودی از ولتاژهای خروجی و همچنین میزان عایقی بدنه از ولتاژهای خروجی و یا ورودی مهم می باشد.

 

نکات مهم دیگر

نکات مهم دیگری که در هنگام خرید منبع تغذیه باید به آن توجه کنید مسایل حفاظتی منبع تغذیه می باشد. مثلا باید به وجود یا عدم وجود حفاظتهای زیر در یک منبع تغذیه توجه کنید :

■ حفاظت در برابر اتصال کوتاه شدن خروجی
( Output Short Circuit Protection )
■ حفاظت در برابر افزایش ولتاژخروجی منبع از حدی معین
( Output Over Voltage Protection )
■ حفاظت در برابر کاهش ولتاژخروجی منبع از حدی معین
( Output Under Voltage Protection )
■ حفاظت در برابر افزایش ولتاژ ورودی منبع از حدی معین
( Input Over Voltage Protection )
■ حفاظت در برابر کشیدن توان اضافه تر از توان کلی اسمی دستگاه
( Total Output Over Power Protection )
■ حفاظت در برابر کشیدن توان اضافه تر از توان اسمی هر یک از خروجیها
( Output Over Power Protection )
■ حفاظت در برابر اتصال معکوس ولتاژ ورودی در منابعی که به ورودی آنها ولتاژ DC وصل میشود
در این قسمت ما به توضیح مسائل اولیه و مهم در یک منبع تغذیه پرداختیم ولی با این توضیحات باید ببینیم که ما در تهیه و نصب یک منبع تغذیه به کدام یک از این نکات بالا توجه داریم

 

ادامه مطالب ….

در قسمت بعد توضیحاتی در مورد نصب و طراحی منابع تغذیه در یک پروژه در خدمت شما خواهم بود

 

شرکت آسان حفاظت

محمدرضا حکیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *