vbr-cbr 3

مقایسه VBR و CBR

در مبحث ضبط و انتقال تصویر در DVRها و دوربین های مدار بسته تحت شبکه  Bit rate  بیت ریت یا پهنای باند ویدئویی، یعنی مقدار داده ای (بر حسب بیت) که برای نمایش یک ثانیه ۱S  ( از ویدئو مصرف میشود. واحدش هم “بیت بر ثانیه” ست (bps یا bits per second و  b/s یا bits/second). وقتی پیشوندهای کیلو و مگا در ابتدای مقدار بیت ریت قرار میگیرند، به ترتیب ضریب های ۱۰۰۰ و ۱۰۰۰۰۰۰ مورد نظر است. بیت ریت به طور مستقیم روی کیفیت تاثیر دارد، و ما دو نوع استاندارد یا الگوریتم انتقال و ضبط داریم :

۱ –  ثابت – (constant bitrate (CBR به معنی نرخ بیتی ثابت بوده و هدف از آن همان‌طور که از نامش نیز پیداست رسیدن به نرخ بیت ثابت یا میزان پهنای باند نامتغیر است.
۲ – متغیر – (variable bit-rate(VBR به معنی نرخ بیتی متغیر بوده و همان‌طور که نامش مشخص است اجازه تغییر در نرخ بیتی را به کاربر می‌دهد. که باید میزان حداکثر تغییر را در آن مشخص کنید .

حال باید چگونه از این دو مولفه کمک بگیریم در مدیریت ضبط و انتقال تصاویر استفاده کرد.

به این مثال توجه فرمایید :

دوربین در حال تصویر برداری از یک صحنه ایست که هیچگونه حرکتی د ر آن نیست حتی کم یا زیاد شدن نور در این حالت الگوریتم برای فشرده سازی Bit Rate  بسیار پایین می باشد حدود ۲۵۰ کیلو بایت برای کیفیت  ۷۲۰p کفایت می‌کند.
در حالی که اگر دوربین شما صحنه‌ای با تحرک بالا بطور مثال نصب به روی پایه گردان که کل تصویر در آن در حال تغییر است که صحنه‌ای پیچیده در حال فشرده سازی می باشد در این حالت حجم ذخیره سازی می تواند به ۲۰ برابر نسبت به صحنه اول برسد که معادل با ۵۰۰۰ کیلو بیت بر ثانیه است نیاز داشته باشید.
مهم نیست که کدگذار شما تا چه حد خوب یا پیشرفته باشد، هرچه پیچیدگی‌های تصویر بیشتر باشد به همان میزان به پهنای باند بیشتری نیاز دارید تا بتوانید کیفیت تصویر را در حد مطلوب نگه دارید.

VBR-CBR
در VBR میزان فشرده‌سازی تصویر ثابت بوده و پهنای باند تغییر می‌کند تا مطمئن باشیم میزان فشرده‌سازی متناسب با پهنای باند باشد.‌ اما برعکس در CBR پهنای باند ثابت بوده و عمل فشرده‌سازی است که باید خود را با تغییرات صحنه تطبیق دهد.

ما در تنظیمات دوربینهای تحت شبکه یا ضبط کننده ها در قسمت فشرده سازی به این دو گزینه CBR , VBR بر می خوریم و MAX Bit rate که در این مولفه ما میزان پهنای باند را چه برای نرخ ثابت و چه برای نرخ متغیر تعیین می کنیم.
VBR-CBR 1
به طور مثال اگر ما از نرخ ۵۰۰kbitاستفاده شود در مود CBR سیستم خودرا موظف می کند تا در این  پهنای باند خود را نگه داشته و  فشرده سازی خود را تغییر دهد

و به همیین صورت برای VBR سیستم خود را موظف می کند تا سقف ۵۰۰ Kbit از پهنای باند متغییر استفاده نموده و فشرده سازی را ثابت نگه دارد

بنابر این در حالتهای که تصویر تقریبا در تحرک بالا می باشد بهتر است تا ازCBR  استفاده شود تا بی علت از پهنای باند بالا استفاده نشود ولی اگر در صورتی که از تصویر بیشتر در حالت تحرک پایین می باشد بهتر است  VBR استفاده شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *