بازرگانی ۳

ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران برگزار شد.

ششمین نشست هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران، همان‌طور که از دستورجلسه آن پیش‌بینی می‌شد اغلب وقت خود را صرف پرداختن به ریشه‌ها شکل‌گیری قاچاق و مبارزه با آن اختصاص داد؛ مساله‌ای که برای فعالان بخش خصوصی حائز اهمیت فراوانی است و از مهمترین ریسک‌های بنگاه‌های اقتصادی در کشور محسوب می‌شود. نمایندگان بخش خصوصی پس از استماع گزارش مجتبی خسروتاج، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به بیان نظرات و پیشنهادات خود در این مورد پرداختند و از زوایای مختلف این پدیده را مورد بررسی قرار دادند. هم‌چنین رئیس اتاق تهران نیز در سخنان آغازین این نشست به مسایل مهمی چون حضور هیات‌های خارجی، کمپین نخریدن خودروی داخلی، حمایت از استارتاپ‌ها و هفته دفاع مقدس پرداخت.

به گزارش سایت خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در ابتدای این نشست مسعود خوانساری، به سیاق معمول نشست‌های هیات نمایندگان روی برخی از مهمترین مسایل روز اقتصاد کشور دست گذاشت و در آغاز نشست اشاره‌ای به رویدادهای مهمی چون شرایط اقتصادی پساتحریم، حضور هیات‌های تجاری اروپایی و حتی کمپین نخریدن خودروی صفر پرداخت. رئیس اتاق تهران با اشاره به نتایج توافق هسته‌ای از جمله حضور هیات‌های تجاری خارجی که عمدتاً از کشورهای اروپایی به کشور وارد می‌شود گفت: «تعداد هیات‌های خارجی به اندازه‌ای افزایش یافته که امکان برنامه‌ریزی را هم از دولت و هم از اتاق‌های بازرگانی سلب کرده است.» خوانساری با بیان این که تاکنون هشت هیات تجاری بزرگ اروپایی به ایران اعزام شده‌اند افزود: «در هفته‌های آینده نیز ما شاهد حضور دیگر هیات‌های اروپایی خواهیم بود به طوری که تاکنون و براساس برنامه ارائه شده، در اواخر شهریور و مهر ماه، نمایندگان۱۰ کشور اروپایی به ایران سفر می‌کنند.» او ادامه داد: «این رفت و آمدها و اینکه کشور پس از چندین سال از انزوای نسبی خارج شده است، جای امیدواری و مسرت دارد و باید از دولت و تیم مذاکره‌کننده تشکر و قدردانی کرد.»

رییس اتاق تهران ملاقات روز گذشته خود با رییس اتاق لیتوانی را مورد اشاره قرار داد و از شگفت‌زدگی و ابراز تعجب رییس اتاق لیتوانی نسبت به تعداد بالای رفت و آمد هیات‌های تجاری خارجی به ایران خبر داد. مسعود خوانساری افزود: «ورود این هیات‌ها به کشور یک روی سکه است و روی دیگر آن ضرورت نقش‌آفرینی و برنامه‌ریزی اتاق بازرگانی به عنوان اصلی‌ترین تشکل بخش خصوصی برای پذیرش و میزبانی از این هیات‌هاست. مسئولیت‌های دیگر اتاق بازرگانی در این برهه، شناسایی ظرفیت‌های اقتصاد، شناسایی بنگاه‌هایی که توان سرمایه‌گذاری مشترک با شریک خارجی دارند و نیز احصا دقیق و مشخص موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.» او در ادامه به وظیفه دولت در این زمینه نیز اشاره کرد و گفت: «وظیفه دولت آن است که در برنامه‌ریزی‌ها، اتاق‌های بازرگانی را مخاطب و شریک اصلی خود قرار دهد و به دنبال فربه کردن شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی نباشد.»

خوانساری در بخش دیگری از سخنانش، به ابلاغ سند اقتصاد مقاومتی به دولت اشاره کرد و گفت: «در این سند راهبردی، الزامات دوران انتقال و پساتحریم پیش‌بینی شده است. وظیفه دولت این است که محیط کسب‌و‌کار رقابتی را فراهم کرده و حقوق مالکیت را جاری و ساری کند و همچنین در مسیر آزادسازی تجارت گام نهد.»  رییس اتاق تهران موضوع ابلاغ بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۵ را هم پیش کشید و گفت: «در این بخشنامه، در مورد اهداف و راهبردها به نکات مثبتی اشاره شده است. اما همین بخشنامه از کاهش ۲۵درصدی بودجه عمرانی حکایت می‌کند.» او افزود: «کاهش بودجه عمرانی این نگرانی را ایجاد می‌کند که دولت نتواند بدهی خود را به بخش خصوصی بپردازد. انتظار ما این است که دولت با بهره‌گیری از ابزارهای مختلفی از جمله انتشار اوراق صکوک، دین خود را به بخش خصوصی ادا کند.»

راه مقابله با اعتراض، کتمان نقایص نیست

شکل‌گیری کمپین نخریدن خودرو تولید داخل دیگر موضوعی بود که با توجه به داغ شدن مباحث آن در جامعه مورد اشاره رئیس اتاق تهران قرار گرفت. مسعود خوانساری با بیان این که در دو سال گذشته فضای گفت‌و‌گو و بحث و تبادل نظر در مورد مسایل مهم اقتصادی به جریان افتاده است گفت: «شاید شکل‌گیری چنین کمپینی نیز کنشی در همین زمینه است و برخورد تند و عجولانه با این کمپین، نادرست و غیرمنطقی است.» او افزود: «بخش خصوصی که همواره مظهر نگاه نقادانه بوده، در پی آن است که با متانت و با پشتوانه کار تخصصی در این زمینه اظهارنظر کند و بیشتر به دنبال ریشه‌یابی بروز چنین حرکتی است. درعین حال باید بپذیریم که در تولیدات داخلی به ویژه در صنعت خودرو نقایصی غیرقابل انکاری وجود دارد. راه مقابله با اعتراضات، کتمان این نقایص نیست، بلکه باید ریشه‌یابی اصولی با نگاهی تخصصی و همه‌جانبه انجام شود.»

رییس اتاق تهران، صنعت خودرو را صنعتی پیشران توصیف کرد و گفت: «یک درصد رشد اقتصادی کشور، به تولیدات این صنعت اختصاص دارد و از این بابت جایگاه این صنعت قابل تامل است اما در عین حال تولیدکنندگان باید بدانند که موفقیت آنان در گرو اصلی مهم به نام مشتری‌مداری است.» مسعود خوانساری یکی از نتایج مثبت این کمپین را عذرخواهی مسوولان یکی از شرکت‌های خودروسازی عنوان کرد و گفت: «این رویداد به نوعی، تجلی فرهنگ عذرخواهی مدیران ارشد در کشور است و باید به تدریج در کشور نهادینه شود.» او افزود: «در مقابل می‌توان انتظار داشت که قضاوت‌ها نیز پخته‌تر  و اصولی‌تر باشد. تا زمانی که ندانیم ارزان‌ترین خودرو در دنیا دارای چه قیمتی است و تا زمانی که قیمت واقعی ارز مشخص نشود، مقایسه قیمت خودروهای داخلی و خارجی، نتیجه مفیدی در پی نخواهد داشت.» خوانساری با مغفول ماندن مولفه رقابت در اقتصاد تاکید کرد که برای پیشرفت اقتصاد باید زمینه رقابت بخش خصوصی در آن فراهم شود؛ بدون آنکه امتیازی برای شرکت‌های دولتی در نظر گرفته شود. در این صورت آنچه به عنوان رقابت شکل می‌گیرد، موجب رضایت‌مندی بخش خصوصی نیز خواهد شد.»

حمایت اتاق تهران از استارتاپ‌ها

رئیس اتاق تهران در ادامه سخنان خود از طراحی سازوکاری برای حمایت از جوانان  و کارآفرینان جوان خبر داد و گفت: «در راستای موجی که با راه‌اندازی استارتاپ‌ها در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات شکل گرفته، قرار است اتاق تهران نیز فضایی ایجاد کند که در آن صاحبان ایده‌های خلاقانه بتوانند  فعالیت خود را آغاز کنند.» خوانساری افزود: «حتی قرار است، بخشی  از سایت اتاق تهران به این امر اختصاص پیدا کند که جوانان بتوانند ایده‌های خود را با صاحبان سرمایه در میان بگذارند و مانند بورس عمل کنند. منافع مادی حاصل از شکل‌گیری این فعالیت نیز متعلق به صاحبان ایده خواهد بود.» خوانساری هم‌چنین از فراهم کردن مقدمات برگزاری جشنواریه در آذر ماه با حضور مبتکران استارتاپ‌ها توسط اتاق تهران خبر داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *